باتری کهنه
باتری کهنه و فرسوده
آذر 26, 1400

کوئل چیست؟

کوئل چیست ، صبا باتری
کوئل چیست؟

کوئل (Coil) یکی از قطعات سیستم برق خودرو است و از زبان انگلیسی به معنای سیم‌پیچ (کلاف سیمی باحالت پیچشی) گرفته می‌شود. این قطعه در خودروهای دارای سیستم احتراق داخلی و سوخت بنزینی کاربرد دارد . و موجب افزایش ولتاژ باتری و ایجاد جرقه در زمان درست برای تولید نیروی حرکتی خودرو می‌شود.

درواقع برای ایجاد جرقه و تولید انفجار در سیلندر این نوع خودروها، به اختلاف‌پتانسیلی برابر 7000 (در شرایط معمولی) تا 2500 ولت (در صورت پایین بودن کیفیت سوخت یا کثیف بودن شمع‌ها) نیاز دارد. این در حالی است که اخلاف پتانسیل دو سر باتری ماشین در بهترین حالت 12 ولت است.

با توجه به آنچه گفته شد، باتری خودرو به‌تنهایی نمی‌تواند اختلاف‌پتانسیل موردنیاز برای جرقه زدن شمع را ایجاد کند و به عامل دیگری برای تحقق آن نیاز است. در این مرحله، کوئل وارد عمل می‌شود و نقش خود را به‌درستی ایفا می‌کند.این قطعه جریان برق با ولتاژ پایین را از باتری دریافت کرده و پس از افزایش ولتاژ، آن را به‌سوی شمع‌ها می‌فرستد .

در مرحله مکش، پیستون پایین کشیده می‌شود. تا با افزایش حجم سیلندر مخلوطی از سوخت و هوا به داخل محفظه بسته سیلندر کشیده شود . در مرحله تراکم و هم‌زمان با بسته شدن هردو سوپاپ ورودی و خروجی، پیستون بالا می‌آید تا مخلوط درون سیلندر متراکم شود. در مرحله انفجار و انبساط، پیستون همچنان در بالاترین وضعیت خود قرار دارد و تراکم مخلوط درون سیلندر به حداکثر رسیده است.

در این مرحله به یک جرقه و انفجار در زمان درست نیاز است تا پیستون به عقب رانده‌شده و نیروی حرکتی تولید شود. این مرحله نیازمند عملکرد صحیح و به‌موقع سیستم برق خودرو و تأمین انرژی لازم برای جرقه‌زنی است. (کوئل چیست؟)

کوئل پس از افزایش ولتاژ ورودی از باتری و تأمین انرژی موردنیاز برای جرقه زدن شمع‌ها، نقش خود را با تنظیم میزان جرقه تکمیل می‌کند. در مرحله آخر، دود ناشی از انفجار توسط سوپاپ خروجی و از طریق اگزوز تخلیه می‌شود. برای حرکت مداوم خودرو به تکرار پرسرعت این فرایند نیاز است.

 

نوین باتری : نمایندگی انحصاری برند اطلس – باتری اطلس در سراسر کشور و نمایندگی رسمی صبا باتری ، برنا ، جگلاین ، آسا و پوما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *